.

грип 1Щороку в Україні реєструють близько 6 млн. інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу.

            За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні ймовірно циркулюватимуть: вірус, подібний до A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09; вірус, подібний до A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2); вірус, подібний до B/Colorado/06/2017.

            Саме до цих небезпечних штамів допоможуть сформувати імунітет вакцини.

Цьогоріч в Україні доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник - «Санофі Пастер», Франція) і «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея).

            Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або за власні кошти громадян. Передусім щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику: медпрацівникам; учителям; дітям віком до п’яти років; вагітним; літнім людям віком від 60 років; пацієнтам із хронічними захворюваннями; усім, хто працює в місцях скупчення людей.

            Запобігання грипу допоможе заощадити кошти: за різними оцінками, захворювання на ГРВІ, зокрема грип, коштує хворому від 420 до 2 800 грн. залежно від його тяжкості, а для держави збиток становить 4 200–7 800 грн. Вартість вакцин складе від 280 грн. до 350 грн.

           Щорічна вакцинація – найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно. Переваги вакцинації полягають в зменшенні ймовірності тяжкого перебігу захворювання та ускладнень на 60%, смертельних випадків на 80%; частоти госпіталізацій приблизно на 50%.

 Міським відділом охорони здоров'я спільно з Дружківською міською філією державної установи «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» видано наказ від 05.11.2018 № 170/115-0 «Про організацію роботи щодо профілактики і боротьби з грипом та гострими респіраторними інфекціями у ЗОЗ м. Дружківка на осінньо-зимовий період 2018-2019 рр.». У всіх закладах охорони здоров’я міста видані відповідні накази та розроблені плани.

У вересні 2018 року, для проведення щеплень проти грипу населенню міста, була уточнена чисельність контингентів соціального, медичного, епідеміологічного ризику. Згідно з уточненим планом 240 осіб підлягають імунізації проти грипу, це 70 медичних працівників, 60 осіб з хронічними захворюваннями, 50 дітей з хронічними захворюваннями, 30 педагогів, 10 працівників сфери послуг, 10 осіб особового складу служб, який може бути залучений до ліквідації епідемічних ускладнень, 10 осіб віком понад 60 років.

Наказом по комунальному некомерційному підприємству «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Дружківської міської ради визначено відповідальних за організацію та здійснення щепної кампанії проти грипу. Імунізація проти грипу здійснюється на базі щепних кабінетів амбулаторій загальної практики сімейної медицини, в т.ч. імунізація за позабюджетні кошти підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності і всіх бажаючих.

В закладах охорони здоров’я міста протягом жовтня проведено семінари для всіх зацікавлених осіб з питань профілактики, діагностики, лікування грипу та гострих респіраторних інфекцій.

У комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Дружківської міської ради забезпечено виконання існуючих вимог до санітарно-протиепідемічного режиму щепних кабінетів, відповідно до наказу МОЗ України від 31.12.2009 №1095 «Питання організації роботи Кабінетів щеплень», здійснення імунізації, медичного нагляду за щепленими, реєстрації випадків побічної дії.

За програмою імунопрофілактики передбачені кошти - 35000,0 грн. на закупівлю вакцини для проведення щеплень проти грипу групі ризику. Перше оголошення на закупівлю вакцин проти грипу було опубліковано 17 жовтня 2018 року, відразу ж після визначення приблизної вартості вакцин, які надійшли до аптечної мережі. Торги не відбулися 2 листопада 2018 року по причині подання для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій. На сьогоднішній день повторно об’явлена процедура закупки вакцини, кінцевий термін подання тендерних пропозицій до 22 листопада 2018 року. При визначенні переможця буде терміново закуплена вакцина та розпочата щепна компанія.

За кошти пацієнтів в амбулаторія № 2 КНП «ЦПМСД» щеплена одна дитина. Пацієнти, які бажають вакцинуватися від грипу за власні кошти, можуть придбати вакцину в аптеці ПП «Фирма магія-Фарм» за адресою: вул.Космонавтів, 41а, попередньо проконсультуватись у свого сімейного лікаря.

Проводиться щотижневий моніторинг захворюваності на ГРІ. На сьогоднішній день епідемічний поріг не перевищено.

           З 1 жовтня станом на 8.11.2018 у місті на грип та ГРІ захворіло 1572 особи, з них 561 дорослий, 1011 дітей, з яких 58,5% - школярі.

Протягом 10 місяців 2018 року в закладах охорони здоров'я міста проведена робота з профілактики грипу, а саме прочитано 38 лікарських лекцій, 238 бесід, розповсюджено 491 листівка, відновлені 17 санбюлетенів, робота продовжується.

            Хочу наголосити, якщо ви захворіли – негайно зверніться до лікаря та не займайтеся самолікуванням.

Пам’ятайте, що хворий на грип або інші ГРВІ за один день можете заразити до 100 своїх колег чи випадкових перехожих, а також про важкі ускладнення грипу. Своєчасне лікування та відповідний режим допоможуть скоріше одужати.

 

 

 

Начальник міського відділу охорони здоров'я

 

О.Л.ДЕСНОВА