zub

     Проблеми карієсу у дітей

              Проблема карієсу зубів має велике медичне і соціальне значення. Незважаючи на певні успіхи в профілактиці і лікуванні цього захворювання, поширеність і інтенсивність карієсу у дітей залишаються дуже високими.

       У дитячому відділенні КМУ «Стоматологічна поліклініка» працює 2 лікаря-стоматолога, які кваліфіковано надають медичну стоматологічну допомогу дитячому населенню громади.

       Щодня вони зустрічаються з проблемою множинного карієсу у дітей. За 9 місяців 2017 року профілактично оглянуто 3981 дитина, сановано 1574 дитини, тобто 39,5%. 751 дитині проведений курс профілактичних заходів.

         З чим же пов’язана така значна розповсюдженість карієсу? Ротова порожнина дитини піддається впливу різноманітних подразників зовнішнього середовища.

       Незадовго до прорізування зубів дитина стає дратівливою, примхливою, починає посилено кусати, гризти предмети беззубими десневими валиками. Батьки, що спостерігають, з яким озлобленням дитина гризе беззубими яснами даний йому жорсткий предмет, говорять про «сверблячість» ясен. Як тільки прорізатиметься край зуба, «свербіння» зникає, і дитина знову стає спокійною. У здорової дитини процес прорізування зубів протікає порівняно швидко. До 2,5-3 років у дитини повинні прорізатися всі 20 молочних зубів.

        Прорізування - процес фізіологічний і, як правило, не супроводжується жодними загальними або місцевими патологічними проявами. Однак до сих пір серед населення і деяких лікарів існує думка, що під час прорізування зубів спостерігається ряд розладів, що позначаються старим терміном «зубна лихоманка»: пронос, лихоманка, неспокій і т. д. Однак подібна точка зору вважається неспроможною.

       Виникаючі ж у ранньому віці в період прорізування зубів загальні захворювання слід розглядати як збіг, а не як наслідок цього процесу. Вони є результатом порушення харчування, будь-якої спільної інфекції і т. д.

       Діти, які споживають багато продуктів, що містять сахарозу, таких як смоктальні цукерки, пастила, снікерси, солодка вода, страждають множинним карієсом з самого раннього віку. Причому вживання солодкої їжі небезпечно ще й тому, що вона по кілька годин залишається на яснах, особливо в бічних зубах (іноді до 4-7 годин). Вживання їжі, що містить прості вуглеводи, викликає в порожнині рота своєрідний вибух обмінних процесів: мікроби порожнини рота вступають в реакцію з цукром (вуглеводами), розщеплюють їх і утворюються кислоти (молочні, піровиноградна і ін.), які руйнують емаль і викликають карієс. Крім того, часте вживання солодкого призводить до пригнічення слинних залоз і зменшення виділення слини.

       У деяких дітей в силу анатомічних і фізіологічних особливостей будови їх зубів шар емалі та дентину виявляється тонше, тверді тканини мають високу проникність і все це призводить до швидкого розповсюдження каріозного процесу не тільки по поверхні зуба, але і вглиб. В результаті процес поширюється на глибші тканини і розвиваються пульпіт і періодонтит.

       Важливо привчити дитину до гігієни порожнини рота з малих років. Прикладом повинні служити батьки, бабуся і дідусь. Рекомендовано починати чистити зуби з 2 років. У цей час є майже повний комплект зубів, малюк міцно стоїть на ніжках, навчився полоскати рот. Малюкові слід купити яскраву щітку (можна дві), щетина повинна бути штучною і м'якою. М'якої щітку може зробити кип'ятіння.

       Починати треба з гігієнічних дитячих зубних паст, що мають приємний смак. Дитина все повинна робити сама, нехай на перших порах і невміло. Поступово малюк звикає і сам вранці біжить чистити зуби, формується новий навик і звичка.