Щорічно 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з діабетом, який був введений в 1991 році Міжнародною діабетичною федерацією і Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цей День покликаний підвищити рівень інформованості населення про проблеми діабету і служити важливим нагадуванням всьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Тема Всесвітнього дня діабету 2019 року – «Сім’я та діабет».

 100Сьогодні у всьому світі страждають від діабету 422 мільйони чоловік. При цьому захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%. Цукровий діабет входить в трійку захворювань, що найбільш часто призводять до інвалідизації населення і смерті (атеросклероз, рак, цукровий діабет). За даними ВООЗ, цукровий діабет збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя.

            У м. Дружківка за 9 місяців 2019 року серед дорослого населення зареєстровано 2410 хворих на цукровий діабет, з них вперше виявлено діабет у 95 осіб. Цукровим діабетом 1 типу страждають 88 дорослих; цукровий діабет 2 типу – 2213 осіб, з них інсулінозалежних 235 хворих. Серед дитячого населення віком до 18 років зареєстровано 16 хворих на цукровий діабет 1 типу, з них вперше виявлено 4 випадки.

    Цукровий діабет (ЦД) — це ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові внаслідок абсолютного або відносного дефіциту інсуліну. Захворювання призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервової системи, а також інших органів і систем.

   Класифікація:

1. Інсулінозалежний діабет (ЦД 1 типу) розвивається швидко, іноді раптово, в основному у дітей і молодих людей, при цьому є абсолютний дефіцит інсуліну;

2. Інсулінонезалежний діабет (ЦД 2 типу) зазвичай розвивається поступово і відрізняється помірною вираженістю симптомів, частіше у людей старше 40 років, що мають надмірну вагу, при цьому відзначається відносний дефіцит інсуліну. Це найбільш поширений тип хвороби (зустрічається у 80-85% випадків);

3. Вторинний (або симптоматичний) цукровий діабет;

4. Діабет вагітних.

    Причини. Основною причиною цукрового діабету 1 типу є аутоімунний процес, обумовлений збоєм імунної системи, при якому в організмі виробляються антитіла проти клітин підшлункової залози, що руйнують їх. Головним фактором, що провокує виникнення діабету 1 типу, є вірусна інфекція (краснуха, вітряна віспа, гепатит, епідемічний паротит і т. д.) на тлі генетичної схильності до цього захворювання.

Основні фактори, що провокують розвиток цукрового діабету 2 типу:

1.Ожиріння.

2.Спадкова схильність. При наявності цукрового діабету у батьків або найближчих родичів ризик розвитку захворювання збільшується в 2-6 разів.

    Причинами вторинного (симптоматичного) діабету можуть бути:

захворювання підшлункової залози (панкреатит, пухлина, резекція тощо); захворювання гормональної природи (синдром Іценко-Кушинга, акромегалія, дифузний токсичний зоб, феохромоцитома); вплив ліків чи хімічних речовин і т. д.

    Симптоми цукрового діабету: спрага (хворі можуть випивати 3-5 л і більше рідини в добу); прискорене сечовипускання (як вдень, так і вночі); сухість у роті; загальна та м’язова слабкість; підвищений апетит; свербіж шкіри (особливо в області геніталій у жінок); сонливість; підвищена стомлюваність; погано загоюються рани; різке схуднення у хворих з цукровим діабетом 1 типу; ожиріння у хворих з цукровим діабетом 2 типу.

    Ускладнення цукрового діабету: серцево-судинні захворювання (атеросклероз судин, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда); атеросклероз периферичних артерій, у тому числі артерій нижніх кінцівок; мікроангіопатія (ураження дрібних судин) нижніх кінцівок; діабетична ретинопатія (зниження зору); нейропатія (зниження чутливості, сухість і лущення шкірних покривів, біль і судоми в кінцівках); нефропатія (виділення з сечею білка, порушення функцій нирок); діабетична стопа — захворювання стоп (виразки, гнійно-некротичні процеси) на тлі ураження периферичних нервів, судин, шкіри, м’яких тканин; різні інфекційні ускладнення (часті гнійничкові ураження шкіри, грибки нігтів); коми (діабетична, гіперосмолярна, гіпоглікемічна).

    Для діагностики цукрового діабету виконують наступні дослідження:

аналіз крові на глюкозу: натще визначають вміст глюкози в капілярній крові (кров з пальця);    проба на толерантність до глюкози: натщесерце беруть близько 75 г глюкози, розчиненої в 1-1,5 склянках води, потім визначають концентрацію глюкози в крові через 0.5 та 2 години; аналіз сечі на глюкозу і кетонові тіла: виявлення кетонових тіл і глюкози підтверджує діагноз діабету; визначення глікозильованого гемоглобінувизначення інсуліну і С-пептиду в крові: при першому типі цукрового діабету кількість інсуліну і С-пептиду значно знижується, а при другому типі можливі значення в межах норми.

    Лікування цукрового діабету включає:

спеціальну дієту: необхідно виключити цукор, спиртні напої, сиропи, тістечка, печиво, солодкі фрукти. Їжу потрібно приймати невеликими порціями, краще 4-5 разів на день;

щоденне застосування інсуліну (інсулінотерапія) — необхідно хворим на цукровий діабет першого типу і при прогресуванні діабету другого типу. При лікуванні інсуліном необхідно самостійно контролювати рівень глюкози в крові та сечі;

застосування таблеток, що сприяють зниженню рівня цукру в крові. Як правило, з таких препаратів починають лікування цукрового діабету другого типу. При прогресуванні захворювання необхідне призначення інсуліну.

    Людям, страждаючим на цукровий діабет, корисні фізичні вправи.

Для попередження розвитку ускладнень цукрового діабету необхідно постійне лікування і ретельний контроль рівня цукру в крові! Хворі на цукровий діабет обов’язково повинні перебувати на обліку у лікаря-ендокринолога! Самоконтроль і точне виконання рекомендацій лікаря дозволяють уникнути або значно уповільнити розвиток ускладнень захворювання!

У м. Дружківка:

Амбулаторно – профілактичний прийом хворих ведеться в комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Дружківської міської ради лікарями загальної практики сімейними лікарями, лікарями терапевтами, лікарями педіатрами та лікарями ендокринологами в комунальному некомерційному підприємстві «Центральна міська клінічна лікарня» Дружківської міської ради та комунальної лікувально-профілактичної установи «Дружківська міська клінічна лікарня №1».