туберкульозЖиття-це естафетна паличка від наших батьків нашим дітям. Головне, щоб вона не була туберкульозною...

24 березня (з 1982року) щорічно у всьому світі проводиться День боротьби з туберкульозом. Цю боротьбу людство почало давно, але не завжди успішно, хоча удар ми навчилися тримати з гідністю! Колектив протитуберкульозного кабінету КНП «ЦМКЛ» м. Дружківка проводить постійно інформаційно-роз'яснювальну та профілактичну роботу з населенням, так в одну з субот на Гаврилівському ринку, я (лікар - фтизіатр) провела опитування серед продавців, щоб дізнатися, що вони знають про туберкульоз.

Вибрала цей контингент людей для опитування не випадково, оскільки ринок - це завжди скупчення великої кількості народу. Продавцям доводиться, не побоюся цього слова, працювати в екстремальних умовах (стреси, холод, протяги, нерегулярне харчування, постійний контакт з різними групами людей). Я задавала їм медичні питання, вислуховувала думки людей, було цікаво (особисто мені, як лікарю) дізнатися, чого ще не відають люди про туберкульоз. Мені хочеться, щоб ця стаття не стала сухим викладом медичних термінів і фактів, а була цікава і зрозуміла кожній людині. Постараюся донести все простою, скажемо так - «народною мовою». Почнемо!

Так, що ж таке туберкульоз?

Це-одна з найпоширеніших у світі особливо небезпечних інфекційних захворювань людей та тварин, що викликається різними видами мікобактерій - інакше паличками Коха. Чому ж ми, до сих пір, не можемо взяти під контроль цей шкідливий недуга? Людство що тільки не придумує, що б подолати цю «сухоту» (так раніше називали туберкульоз). На сьогоднішній день існує 5 груп протитуберкульозних препаратів, в кожній групі близько 6 видів антибіотиків. Найпершим протитуберкульозних препаратом був стрептоміцин. Його почали використовувати в лікуванні сухоти з 1946 року, але паличка Коха дуже швидко до нього пристосувалася (виробила лікарську стійкість - якщо говорити медичною мовою). А все, що не вбиває паличку Коха - робить її сильнішою !!! Тому за 71 рік «хімічної боротьби з туберкульозом» вчені винайшли близько 35 лікарських препаратів ... .. і зупинятися вони не будуть, оскільки існують такі види бактерій туберкульозу, які важко піддаються лікуванню.

Чим же зумовлена така живучість палички Коха? Ось уявіть собі Термінатора! Представили?! Він вкритий супер шкірою, яка настільки міцна, що витримує кип'ятіння, заморожування, вплив кислот і лугів. Діють на нього «вогнем і мечем», а він живе і процвітає. Так і мікобактерія - вона покрита щільною воскової оболонкою, від якої «відскакують всі шкідливі фактори», а ще, за рахунок такого панцерного , мікроб дуже повільно розмножується і кожне нове покоління «дітей» не вмирає від антибактеріальних препаратів, особливо коли хворий на туберкульоз лікується від випадку до випадку. І що найстрашніше, хворий буде заражати оточуючих бактеріями з лікарською стійкістю до багатьох препаратів, свого роду «СУПЕР бактерій». Міцна оболонка і вміння змінювати свої властивості - ось головні козирі туберкульозної палички. Ось чому людству потрібно постійно винаходити нові способи боротьби з туберкульозом, як з найнебезпечнішим ворогом.

До слова, швидше за все паличка Коха гине від ультрафіолетових променів (через 3-5 хвилин) і боїться сонячного світла (гине через 30 хвилин). Порада! Частіше провітрюйте кімнату, відкривайте вікна назустріч сонячному світлу, гуляйте на вулиці в світлий час доби (не маю на увазі недільний забіг на ринок з авоськами і походи в супермаркет), проводите часто вологі прибирання в будинку, «прожарюйте» на вулиці постільну білизну та ймовірність стати пацієнтом протитуберкульозного диспансеру різко знизиться.

Продавцю Вікторії я задала питання: Хто може захворіти на туберкульоз? І знаєте, жінка без роздумів відповіла «ВСІ»! Так, вона має рацію! У наш час захворіти може будь-яка людина, незалежно від того ходить він пішки по землі або літає на літаку бізнес класом. І тільки наш імунітет стоїть на сторожі нашого здоров'я! Близько третини населення Землі інфіковані туберкульозною паличкою, тобто вони носять в собі мікобактерію в неактивному вигляді, імунні клітини організму беруть її в щільне кільце і тримають під контролем.

Щоб було зрозуміліше, уявімо 10 дорослих людей і ось 3 з них раніше інфіковані. Але ніхто про це не знає, може і не дізнається ... Можливо, палички Коха потрапили в їх організм ще в ранньому дитинстві, але ці три людини вели пристойний спосіб життя, то вони до кінця своїх днів будуть просто носіями, які не є небезпечними для оточуючих. Але якщо хтось із них почне «балуватися алкоголем», спробує наркотики, закурить - його імунітет «буде шокований такою поведінкою», дасть збій і «забуде» про контроль за паличками Коха, вони перейдуть з неактивного стану в дуже навіть активне - як підсумок людина захворює або туберкульоз легень (90 відсотків випадків), або інших органів (На замітку! На туберкульоз не пошкоджуються тільки волосся і нігті). Тому бережіть свій імунітет, як один з найбільших дарів природи. Туберкульозна паличка, як правило, таких людей обходить десятою дорогою! Але є одне але"…

Продавець Марина в бесіді запитала мене «Чи можна повністю вилікуватися від туберкульозу?» ТАК МОЖНА! І не тільки можна, а потрібно! Адже один з принципів медичної боротьби з туберкульозом в усьому світі звучить дуже просто «ВИЯВИТИ хворих на туберкульоз І ВИЛІКУВАТИ». Можна довго говорити про особисту гігієну, про здоровий спосіб життя, про йогу, про загартовування, АЛЕ ми будемо хворіти до тих пір, поки на Землі залишиться хоча б одна нелікована людина. Якщо хворий на туберкульоз почне лікування, він повинен пройти весь курс від початку до кінця, необхідна потужна підтримка сім'ї, зацікавленість медичного персоналу в позитивному результаті.

Запам'ятайте! ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ - БЕЗКОШТОВНЕ! Наш кабінет забезпечений ліками в повному обсязі за рахунок держави.

Працівники протитуберкульозного відділення міста Дружківки кожного пацієнта, хто отримує лікування, знають в обличчя! Медична сестра ДОТ-кабінету (це кабінет, де хворі п'ють таблетки під контролем медичного працівника) при першому погляді вже знає, чи то сказати добре слово пацієнтові, то чи посварити за пропуск, або просто по-людськи вислухати. Це завжди потрібно при такому тривалому лікуванні. І пацієнти це цінують, це мотивує їх. Хворі довіряють своїй медсестрі та доктору!

Для лікування туберкульозу призначається кілька препаратів одночасно і пити їх потрібно майже кожен день протягом декількох місяців (На замітку! Є стандарти лікування і вони залежать від того наскільки добре бактерія піддається терапії). При лікуванні можуть виникати і побічні реакції (НЕ У ВСІХ!), але це компенсується зниженням дози або заміною препаратів, або прийомом таблеток, які блокують побічні дії. Тут головне не запивати протитуберкульозні препарати алкоголем і не займатися самолікуванням - і все у людини вийде. При контрольному рентгенівському знімку «слухняний» пацієнт почує вердикт від доктора: «Вогнища зменшилися, «дірки» в легких заживають!». Потім звичайно доведеться стежити за своїм здоров'ям, тому що від рецидиву ніхто не застрахований. Людина після лікування ще кілька років перебуває на обліку, дільничні медсестри протитуберкульозного кабінету викликають на контрольні рентгени і огляди лікаря. Пізніше пацієнт переводиться з протитуберкульозного кабінету на облік в амбулаторії за місцем проживання і це означає, що колишній хворий тепер спостерігається як звичайна людина, просто на флюорографії будуть «рубци на легенях» і вони залишаться у людини на все життя.

У продавця Тамари я поцікавилася: «Як часто Ви зустрічаєтеся з хворими на туберкульоз на ринку і як вони виглядають?» Жінка ненадовго задумалася і відповіла, що швидше за все часто. Так, вона має рацію. У тих місцях, де є велике скупчення людей (громадський транспорт, вокзали, магазини, кінотеатри, нічні клуби, кафе) завжди є ризик зустріти людину, хвору на туберкульоз. Я не кажу про інфікованих - ми вже з вами, дорогі читачі з'ясували, що носії не є небезпечними, небезпечні «активні хворі». Однак, я трохи підбадьорила продавця, її намет знаходиться на вулиці, а не в закритому приміщенні. Навіть якщо їй доведеться спілкуватися з активним носієм палички Коха - ризик захворіти невеликий. Концентрація бактерій на відкритій місцевості набагато менше, ніж в приміщенні - протяг і сонячне світло в таких випадках - «штука хороша». Відносно зовнішнього вигляду хворих «активної» формою туберкульозу-продавець описала їх так: худі і постійно кашляють. Частково вона має рацію!

Це, скажімо так, класичний (книжковий) опис хворого на туберкульоз при запушеному стані здоров'я - людина з блідим обличчям і нездоровим рум'янцем на щоках, що дивиться на вас величезними «палаючими» очима, постійно кашляє з виділенням крові. А тепер представлю вам опис звичайного пацієнта, який виділяє паличку Коха в зовнішнє середовище, або просто вже лікується від туберкульозу: молодий чоловік 32 років, заробляє на життя ремонтами, активний, худий, товариський, одягнений добре, курить з 15 років, кашляє вранці (наскільки знаю, багато курців кашляють ... .і що, скажете Ви!). В цілому, все у нього добре, тільки трохи більше кашляти почав, слабкість з'явилася (працюю багато, скаже він) і іноді морозить вечорами (перемерзаю на будівництвах, скаже пацієнт). Скільки таких скарг чують лікарі від пацієнтів! І що всіх «підозрювати»? Так! І якщо сімейний лікар (гінеколог, травматолог, косметолог і т.д.) направить на флюорографію або рентген легенів - НЕ відмовляйтеся, а йдіть і робіть. Навіть якщо ви, читаючи цю статтю, помітили у себе ознаки, описані вище, які ЗБЕРІГАЮТЬСЯ БІЛЬШЕ ТРЬОХ ТИЖНІВ - візьміть паспорт і зверніться в ФЛГ кабінет. З 15 років щорічно проводиться ФЛГ (флюорографія) - це метод діагностики, який виявляє патологічні вогнища в легенях.

Якщо в легенях будуть підозрілі вогнища, обов'язково лікар-рентгенолог направить вас на консультацію в протитуберкульозний кабінет. Лікарі рентгенологи м.Дружківка, враховуючи великий досвід роботи, чітко бачать зміни в легенях на знімку.

Як можна виявити туберкульоз ще? Якщо у хворої людини виділяється мокротиння, то проводиться в лабораторії дослідження на наявність кислотостійких бактерій. Цей аналіз призначає сімейний лікар, або будь-який інший лікар. Пацієнту на руки видають ОДНОРАЗОВІ пластикові ємності, медичний працівник розповідає, як правильно зібрати мокротиння, куди її принести для здачі. На замітку! Для якісного лабораторного дослідження необхідно зібрати саме мокротиння, а не слину. У деяких випадках пацієнту збирати мокротиння найкраще в ранковий час, після пробудження. Іноді, варто попити молоко з содою, прийняти парові інгаляції, щоб посилити виділення мокроти. Також, цей метод - єдиний спосіб діагностики для нетранспортабельних пацієнтів.

Є ще складні, економічно-витратні лабораторні методи діагностики туберкульозу - генетичний, культуральний та інші. Але для пацієнта - якщо людині потрібно їх зробити, вони проводяться БЕЗКОШТОВНО !!!, в умовах протитуберкульозних диспансерів обласного рівня.

У дітей з чотирьох років туберкульоз виявляють за допомогою реакції Манту або по народному «гудзик». Часом люди кажуть щеплення Манту. Але це НЕ ЩЕПЛЕННЯ! Ми ж не говоримо «щеплення флюорографії». Реакція Манту / туберкулінова проба - це спосіб діагностики первинного інфікування туберкульозу у дітей. Дітям не будуть опромінювати рентгенівськими променями грудну клітку, без вагомої на те причини. Для активно зростаючих малюків - це вкрай небажано! За допомогою цієї проби можна вчасно і з мінімальною безпекою для дитячого організму запідозрити грізний недуг. Як правило, ніяких побічних реакцій при цій діагностиці не виникає, а почервоніння на руці, виміряне в міліметрах підкаже доктору, як далі бути з дитиною.

Як бачите, при підозрі на захворювання, людину обстежують по повній програмі! І це правильно! Нехай навіть діагноз не підтвердиться, але гірше, якщо доктор пропустить туберкульоз. Запам'ятайте! Чим раніше лікар-фтизіатр поставить діагноз і почне лікування, тим більше шансів у людини бути здоровою! Я не буду тут розповідати про форми туберкульозу, про схеми лікування (буде нудно і нецікаво), але все схеми йдуть за чітким стандартом. Фтизіатр знає, що цій людині вагою в 40 кг потрібна така-то доза, а вагою в 110 кг - така!

Дуже важлива інформація! Змовами, молитвами, чаклунами, бабками-цвіріньками, тибетським сіном, оленячими рогами завареними в пелюстках японської вишні - туберкульоз не лікується !!! Перевірило на собі вже багато пацієнтів, які обрали хибний шлях самолікування, а потім повернулися з понурою головою до лікаря і проханням «Допоможіть!».

Так, бувають випадки самосцілення - так 20-30 відсотків людей здатні до цього. А що ж відбувається з іншими 80-70 відсотками хворих? А їх стан здоров'я з місяця на місяць погіршується та погіршується без лікування. Запам'ятайте! Не завжди те, що підходить Петрову, підійде і Іванову. Не один лікар, не одне обстеження не скаже, до якої категорії ви відноситесь - а сподіватися на волю випадку ... це все одно що займатися альпінізмом без страховки.

Моя порада! Перш ніж зробити вибір - оціните ризик самолікування! Порадьтеся з медичними працівниками, а не з людьми які далекі від медицини або ще гірше потрапите на шарлатана-лікаря і втратите не лише здоров'я, але останні заощадження.

І наостанок поговоримо про дітей. Мене запитала продавець Ірина : Як можна захистити дітей від туберкульозу? У світі дітей почали захищати ще з 1921 року, коли уперше у Франції новонародженої дитини прищепили вакциною БЦЖ, для створення протитуберкульозного імунітету у неінфікованих осіб. Дітки народжуються з "стерильним імунітетом" і їх організм ще не знає, як протистояти паличці Коха. Вакцина БЦЖ містить в собі нежиттєздатні мікобактерії туберкульозу, які навчать імунну систему дитини дізнаватися і боротися з паличкою Коха, без шкоди для організму. Вакцинація рятує наших дітей від важких і смертоносних форм (туберкульозний менінгіт) і інвалідності. Іноді бувають і поствакцинальні ускладнення, але не часто, а користь від щеплення більше Зараз роблять вакцини на сучасному устаткуванні, в стерильних умовах з мінімальним людським чинником, тому, шановані батьки - не відмовляйтеся (без явних на те причин) від вакцинації!

Ну що, дорогі читачі, я зупинилася на усіх ключових моментах. Попереджаю! Ця стаття не є керівництвом до дії, а носить виключно ознайомлювальний характер. З усіх питань медичного характеру звертайтеся ТІЛЬКИ до свого лікаря. І пам'ятаєте, ІНФОРМАЦІЙНА НЕОБІЗНАННІСТЬ НАС ГУБИТЬ СИЛЬНІШЕ, НІЖ ПОГАНА ЕКОЛОГІЯ!!!

Марусова С.С. (Лікар фтизіатр)

Аверіна Т.А. (Лікар-єпідеміолог)