Ліків від COVID-19 немає. Лікування, яке застосовують, тільки полегшує перебіг хвороби, тобто покращує стан пацієнтів, допомагаючи пережити COVID-19. Заразитися коронавірусом може людина будь-якого віку незалежно від статі, походження та національності. COVID-19 може бути дуже небезпечним для людей, старших за 60 років та/або з хронічними захворюваннями (бронхіальна астма, діабет, гіпертонія, онкологічні захворювання тощо).
В умовах пандемії важливо захистити себе й не загинути від COVID-19, від якого ліків не існує. Літні люди є однією з груп ризику тяжкого перебігу COVID-19 та смерті від нього. Саме тому варто щепитися якомога швидше, тим більше, що люди старшого віку належать до пріоритетних груп з вакцинації в нашій державі. До того ж і тим, хто контактує з людьми старшого віку, важливо вакцинуватися, щоб зменшити ймовірність їх зараження.
Групою ризику щодо COVID-19 робить людей не вік, а те, що літні люди здебільшого мають хронічні захворювання. Що більше їх, то сильніше людина потребує вакцинації від COVID-19 та грипу, пневмококової інфекції, щоб захиститися від тяжкого перебігу захворювання або ймовірної смерті від нього. Адже вже відомо, що пацієнти, у яких є діабет або інші захворювання, від COVID-19, на жаль, гинуть частіше і швидше, ніж люди без цих хвороб, і що лікувати їх набагато тяжче. Вакцини від COVID-19 були винайдені передусім для людей літнього віку з усім їхнім «букетом» хронічних захворювань. Тож вакцинувати таких людей безпечно. І робити це потрібно, щоб вони менше наражалися на ризик померти через COVID-19.
Навіть вакцинована людина може заразитися COVID-19. Завдання щеплення полягає в тому, щоб ефективно запобігти тяжкому перебігу хвороби, ускладненням і смерті. Отримавши щеплення, людина, якщо і захворіє, то перенесе хворобу легше: найімовірніше, вона не потребуватиме кисневої терапії та не потрапить до лікарні.
Зважаючи на те, що можна повторно заразитися COVID-19 й отримати серйозні ризики для здоров’я, потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви перехворіли.
У людини після вакцинації може підвищитися температура, виникнути біль у місці ін’єкції. Це нормальні реакції на вакцину, які проходять за 1–2 дні. Якщо ж вас щось непокоїть (наприклад, погано збивається температура, не минають набряк руки або біль у місці ін’єкції чи з’являються інші симптоми, що вас турбують), зателефонуйте сімейному лікарю або лікарці. Часто за реакцію на вакцину приймають симптоми інших захворювань, що збігаються в часі із щепленням. Загалом варто завжди мати під рукою телефон свого лікаря або лікарки, щоб звертатися в разі потреби. Збираючись на вакцинацію, подбайте про те, щоб у вас були при собі паспорт та ідентифікаційний код. Пам’ятайте: якщо вам розповідають, що без укладеної декларації неможливо зробити щеплення, ви маєте право наполягати на вакцинації.
Експерти в усьому світі безперервно вивчають, як нові мутації вірусу впливають на його поведінку, а також на ефективність вакцин проти COVID-19. Тим часом важливо вакцинуватися та продовжувати дотримуватися запобіжних заходів, таких як фізичне дистанціювання, носіння масок, провітрювання приміщень, регулярне миття рук та своєчасне звернення по медичну допомогу.
За матеріалами міністерства охорони здоров'я України